Olulisemad sündmused ja meediakajastused: juuni I


Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Lageraied Ajalukku Rongkäik, 18. juunil Tallinnas
Riigikontroll* tuvastas juba 2010. aastal oma auditis, et Eestimaa metsa ei majandata jätkusuutlikult. Vabariigi valitus sellest auditi tulemusest ei ole hoolinud ning aastaks 2020 oleme jõudnud olukorda, kus valituse ning ametnike korrumpeerumist enam isegi ei üritata varjata. Süsteem ei saa toimida ilma inimesteta. Kui süsteem hävitab looduskeskkonda, siis peab sellele vastu hakkama.

Veebiseminar “Mina ja Kliima”, igal reedel kell 12, kuni 26. juunini
Neljateistkümnel järjestikusel reedel avavad kliimamuutuse ja inimeste tegevuse vahelisi seoseid oma ala eksperdid, professorid ja teadlased. Seminarid on avatud: küsi küsimusi, too välja eriarvamusi või astu diskussiooni. Võid kindel olla, et lahkud targemana kui tulid.

Uudised ja arvamuslood meedias

Kohalikud protestivad puuraukude rajamise vastu Uljaste järve lähedusse. ERR, 14. juuni
Ida-Virumaal Uljaste-Sonda kergliiklusteel toimus meeleavaldus "Päästame Uljaste järve", kus osales hinnanguliselt üle 300 inimese.

Kaido Kukk: roheline pealinn, mis upub autodesse. Postimees, 12. juuni
Euroopa roheliseks pealinnaks pürgiv Tallinna ägab aina kasvava autode hulga all, ent linna väljakäidud lahendused üleautostumise vastu on jäänud hambutuks. Aeg on oma poliitika ebaõnnestumist tunnistada ja haarata viimasest õlekõrrest, milleks on Tallinna jalgrattastrateegia 2018–2027, kirjutab Tallinna linnavolikogu liige Kaido Kukk (Isamaa).

Maive Rute: keskpanganduses rohetab. Äripäev, 12. juuni
Ajal, mil roheliste finantsvarade osakaal kasvab ja investorite huvi nende suhtes on järjest elavam, ei saa ka pangandus üldisi arenguid niisama pealt vaadata, kirjutab Eesti Panga asepresident Maive Rute.

Uku Lilleväli: põlevkiviõlisse panustamine tõstab riski, et kogu sektor variseb ootamatult kokku. Eesti Päevaleht, 11. juuni
4. juunil ilmunud Postimehe artiklis „Keemiatööstuse Liit: Eesti on CO2-heite vähendamises Euroopa liider“ kritiseerib Keemiatööstuse Liidu tegevdirektor Hallar Meybaum 24 kodanikuühenduse poolt Euroopa Komisjonile saadetud pöördumist. Meybaum toob artiklis hulga eksitavaid väiteid, mis ilmestavad seda, kui nõrgad on tegelikult argumendid põlevkiviõli toetamiseks, kirjutab Eestimaa Looduse Fondi huvikaitse ekspert Uku Lilleväli.

Kas roheline taastumine on vaid sõnakõlks? 500 miljardit läheb fossiilkütuste ülalhoidmisse. Eesti Päevaleht, 10. juuni
Kliimaaktivistid hoiatavad, et valitsuste ja keskpankade suutmatus panna paika plaan, kuidas taastuda koroonaviiruse kriisist, ähvardab tuleval aastal nurjata võtmetähtsusega ÜRO kliimakonverentsi (COP26).

Põhjamaad seavad vaimu kliimamaksudeks valmis. Postimees, 8. juuni
Suvesooja ja rannailma ootavate Sundi väina ümbruse inimeste meel kiskus mai lõpus mõruks, kui avalikkuseni jõudis plaan lasta merre umbes 200 basseinitäit ehk 290 000 kuupmeetrit reovett.

Rohemõtleja: keskkonnakaitsest kujuneb 21. sajandi peamine geopoliitiline võitlustanner. Eesti Päevaleht, 7. juuni
21. sajandit on hakanud iseloomustama geopoliitika hoogustumine. Et Euroopa rohelist kokkulepet saaks saata edu, tuleb Ursula von der Leyeni „geopoliitilisel komisjonil" oma sõnad maksma panna. Saksa rohemõtleja Roderick Kefferpütz analüüsib, mida kujutab endast EL-i plaanide geopolitiseerimine ning miks Euroopa Rohelistel tuleb seda ülesannet tulevatel aastatel tõsiselt võtta.

Briti ja Prantsuse pangajuht kutsuvad tegelema kliimamuredega. ERR, 5. juuni
Riigid peavad oma majanduse pärast koroonakriisist põhjustatud šokki üles ehitama selliselt, et see peaks vastu järgmisele eesootavale vapustusele, mille toob kaasa kliimamuutus, ütlesid Prantsuse keskpanga ja Inglise Panga juht reedel avaldatud ühisartiklis.

Uku Lilleväli: Eesti Energia planeeritav õlitehas on kui vene rulett. ERR, 5. juuni
Pangad ja krediidireitinguagentuurid on võtnud selge seisukoha, et investeeringud Eesti Energia planeeritud õlitehasesse ja põlevkiviõli sektorisse laiemalt on liiga riskantsed. See tõstatab küsimused, mis tingimustel otsib Eesti Energia laenukapitali ning kas maksumaksja rahaga peaks nõnda ebakindlast sektorist kümne küünega kinni hoidma, kirjutab Uku Lilleväli.

Keemiatööstuse Liit: Eesti on CO2-heite vähendamises Euroopa liider. Postimees Arvamus, 4. juuni
Tööstussektori jätkusuutlik ümberehitus võtab aastakümneid ja uus põlevkiviõlitehas on selles vaid vaheetapp, kirjutab Eesti Keemiatööstuse Liidu tegevdirektor Hallar Meybaum.

Kuidas anda hinnet elurikkusele? Postimees, 4. juuni
Aprilli lõpus tutvustasid Tartu Ülikooli teadlased avalikkusele uut rakendust nimega Rohemeeter – veebilehte, kus igaüks saab valida punkti kaardil ning algoritmid annavad selle paiga elurikkuse seisundi kohta hinnangu. Postimees vestles rakenduse ühe vedaja professor Meelis Pärtliga nii Rohemeetrist kui ka sellest, kuidas üldse elurikkuse probleemidesse suhtuda.

JUHTKIRI Kas riik tagab elukeskkonna kaitse? Põhjarannik, 4. juuni
Põhjarannik kirjutab järjekordselt Kohtla-Järve haisuprobleemist, mida oleme käsitlenud vist küll läbi aastate. Me näeme, et vee- ja kanalisatsiooniettevõte Järve Biopuhastus otsib mitmesuguseid variante, et oma puhastusseadmetest tulenevat lõhnaprobleemi leevendada. Aga ikkagi ütleb ettevõtte juht lõpuks, et elanikud peavad leppima sellega, et täiesti lõhnavabaks ei saa linn siiski, sest oma osa on kõigi linnas tegutsevate ettevõtete tegutsemise koosmõjul välisõhule.  

Kliimamuutuste tõttu saab Eesti põllumees lõigata kaks saaki aastas. ERR Novaator, 4. juuni
Kliima soojenemine teeb taimede kasvuperioodi pikemaks, teisalt põhjustavad kliimamuutused põllumajanduses rohkem ekstreemsemaid olusid, näiteks võivad olla põuad pikaaegsemad, rääkis "Terevisioonis" Eesti maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli juht Ülo Niinemets.

Narva-Jõesuu volikogu suhtub Auvere agroparki kõhklevalt. Põhjarannik, 4. juuni
Narva-Jõesuu linnavolikogu tahab selgust, millega agropargis täpsemalt tegelema hakatakse ja kuidas see kõik keskkonnale mõjub.

Jüri Ratas: tuuleenergial on taastuvatest energiaallikatest kõige laialdasem arengupotentsiaal. Delfi, 3. juuni
Valitsuse kliima- ja energiakomisjon arutas täna tuuleparkide rajamist Eestis ja Läänemeres.

Avalik kiri õlitehase vastu. ERR, 1. juuni
90 Eesti avaliku elu tegelast, arvamusliidrit ja loovisikut pöörduvad avaliku kirjaga valitsuse poole palvega peatada Enefit282 õlitehase ehitusluba ja riigipoolne toetus selle ehitamisele. ERR-i portaal avaldab pöördumise täismahus.

Energeetikaekspert: põlevkivisse investeerimine on nagu ammu surnud inimese elustamiskatse. Rohegeenius, 1. juuni
Eestil on senini olnud puhta õhuga digiriigi kuvand, kuid viimaste aastate statistika näitab meie vääramatut mahajäämust energeetikavaldkonnas, mis hakkab lähiajal tugevalt mõjutama ka majandust. Täna on äärmine aeg alustada innovatsiooni ja taastuvenergiasse laiapõhjaliselt investeerimisega, sest muidu jääb Eesti nii arengus kui majanduses teistest riikidest maha.