${i18n('navigeeri')}

Turvasmuldadega maade kuivendamisel on suur kliimamõju. Valdavalt kuivendatakse soid selleks, et kasvatada seal metsa või viljeleda põllukultuure, ent ajendiks on ka turba või teiste maavarade kaevandamine. Süsinikuheite vähendamiseks saab aga mõndagi teha, näiteks taastada märgalasid või vähendada turba kaevandamist.

Märgalade taastamine, turbakaevandusalade taastamine ja märgviljelus

Kliimale kõige positiivsem on turvasmuldade kuivendamiseks mõeldud kraavid kinni ajada ja need alad taas looduslikeks märgaladeks muuta. Sellisel juhul hakkavad need alad süsiniku eraldamise asemel taas süsinikku siduma. Sootaimed võtavad kasvamisel õhust süsihappegaasi ning nende elu lõpus ei lagune taimed liigniiskuse tõttu täielikult, vaid kuhjuvad turbana pinnasesse koos sinna salvestunud süsinikuga. Umbkaudu 15 000 hektarit jääksoid ehk alasid, kus turba kaevandamine on lõppenud, vajavad looduslikuks sooks taastamist või muul moel taimkatet, et peatada turba lagunemine ja süsiniku õhku lendumine.

Põllumajanduslike turbaalade tark majandamine

Kui on soov siiski turvasmullal põllumajandust arendada, on parim variant hoida neid alasid loodusliku rohumaana, näiteks karja- või heinamaana. Põllukultuure kasvatades tuleb olla eriti hoolikas, et vähendada mullasüsiniku õhku lendumist. Tuleks vältida kündmist ja hoida mulda pidevalt taimkatte all.

Uute turbakaevanduslubade väljastamise peatamine ja turbatööstusest väljumine

Madala lisandväärtusega turbasektorile, mis moodustab umbes 10% Eesti CO2 heitest ja tekitab olulise keskkonnakahju, tuleb seada väljumistähtaeg. Seeläbi on võimalik vähendada heidet ja hoida ära loodusele tekitatav kahju.

Sisukord Sotsiaalmeedia Facebook X Youtube

Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee

Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.