Müüt 4. Mooduljaamad on soodsamad ehitada kui suured tuumajaamad
MÜÜT 4: Mooduljaamad on soodsamad ehitada kui suured tuumajaamad
Tuntud ka kui: Tänu masstootmisele tehases saame tuumajaamade ehituskulu alla viia.
Tuntud ka kui: Tänu masstootmisele tehases saame tuumajaamade ehituskulu alla viia.
TET raport (lk. 39): Kuna esimeste omataoliste reaktorite hind on kallim kui järgnevatel sama tüüpi reaktorite ehitusel, siis tuleks elektrihinna prognoosimisel aluseks võtta 2. või 3. reaktori rajamise maksumus.
TEGELIKKUS: Väikesed reaktorid on suurtest reaktoritest üldjuhul kallimad, kuna jääb ära mastaabisääst. Kõrgemat hinda peaks teoorias tasakaalustama tehase masstootmine, kuid ühtegi mooduljaamade tehast maailmas olemas ei ole. Esimesed plaanitavad jaamad on käsitöö ja saavad suuri toetusi riigilt. Masstootmisega seotud madalama hinna kohta saab otsuse teha, kui selleni jõutakse. See sõltub esimeste jaamade valmimisest ja nende lõpphinnast ning sealt edasi sellest, kas mooduljaamade osade tehases tootmiseks on piisavalt turgu.
National Academy of Engineering (USA) väljaandes avaldatud artikli hinnangul on võimalik suure nõudluse puhul saavutada olukord, kus väikesed moodulreaktorid on samas hinnaklassis suurte, traditsiooniliste reaktoritega. Et mooduljaamade komponentide tehase püstitamine ära tasuks, peaks autorite hinnangul olema tellimusi reaktoritele vähemalt kümnetes. Võrdluseks tuuakse välja, et Boeing ja Airbus ootavad ära mitmesaja uue lennuki tellimuse enne, kui tootmine algab. Kanada Parlamendis tuumajaamade teemal küsimustele vastamas käinud eksperdi Dr M.V Ramana hinnangul peaks sama reaktoritüübi puhul tootma sadu või tuhandeid eksemplare selleks, et tootmine muutuks kasumlikuks.
Esimesed planeeritavad mooduljaamad sõltuvad suurtest toetustest/riiklikest investeeringutest. Nuscale’i projekt USAs arvestas oma elektrihinnaprognoosis sellega, et riigilt saadakse toetuseks 4 miljardit dollarit (1,4 miljardit dollarit Department of Energy’lt ja 30 dollarit/MWh kohta toetust Inflation Reduction Act kaudu). USA on märkinud ära huvi rahastada Rumeenias Nuscale’i projekti 4 miljardi dollariga BWRX-300 toetuseks on Canadian Infrastructure Bank tänaseks investeerinud 970 miljonit kanada dollarit.