Uurisime erinevatelt taastuvenergia arendamisega tegelevalt huvipoolelt, kuidas tajutakse taastuvenergiale ülemineku edusamme ja millised on järeleaitamist vajavad kohad ning kuidas neid lahendada. Küsisime Tori valla vallarhitektilt Helle-Triin Hansumäelt:
Tundub, et kõik püüdlevad tormijooksuga ülla eesmärgi poole, kuid tegelikkuses toimub protsess kaootiliselt. Kui oleks nn stardipauguks kaardistatud meie elektrivõrgu ja vajaduste ning võimaluste (looduskaitse) tegelikku seisu ja jagatud selle alusel liitumispunktide/arendusalade võimalikud asukohad/piirkonnad nn pingeritta või etappideks oleks protsess toimunud paremini juhitavalt ja ressursse kokkuhoidvamalt.
Suur avalik huvi. Nii elanikud kui ka ettevõtjad on hakanud rohkem analüüsima oma elektrikulusid ja sellest tulenevalt lahendusi otsima.
Menetlusprotsess on pikk ja huvigruppe palju, kelle huvisid on vaja pidevalt tasakaalustada. On palju omavahel põrkuvaid huvisid. Nt arendajale huvipakkuv asukoht, kus on läheduses kaitsealused linnuliigid või tugevat vastuseisu avaldavad kodanikud või siis nö piirangutevaba asukoht. Riigimaa, kus on siiani olnud taastuvenergeetika arendamine keeruline ja pole ka teada, kas tulevikus läheb olukord nendel aladel soodsamaks.
Hetkel on keeruline midagi suurt ja olulist ette võtta. Piirkondades, kus on olnud vähegi huvi taastuvenergeetika arendamise vastu, on planeerimisprotsessid algatatud ja need kulgevad igal pool omamoodi, sõltudes KOV võimekusest ja arendajate asjatundlikkusest/agressiivsusest.
Praegu on võimalik teha valminud tuule- ja miks mitte ka päikeseparkides uuringuid, et tuvastada nende käitamisaegseid mõjusid ning selle abil kavandada paremini vajalikke leevendusmeetmeid käimasolevates protsessides.
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.