Olulisemad sündmused ja meediakajastused: juuli I


Lähenevad sündmused ja olulised algatused


Õlitehase ehitusloa peatamise rahvaalgatus
Rahvaalgatusega pöördutakse Eesti Vabariigi valitsuse poole palvega peatada uue Enefit282 õlitehase ehitusluba ja riigipoolne toetus selle ehitamisele.

Arvamusfestival, 14.-15. august Paides
Seekordsel arvamusfestivalil on mitmeid kliima ja keskkonnaga seotud arutelusid, näiteks “Kaasamine versus koosloome - kuidas saavutada kõigiga arvestav õiglase ülemineku protsess Ida-Virumaal?” või “Mida saab igaüks meist teha kliima säästmiseks?”. Tutvu kavaga siin.

Uudised ja arvamuslood meedias

Katri Raik: kulutagem miljard eurot Ida-Virumaa kui Eesti ühe teemanti lihvimiseks. Põlevkivi ei ole aga siin lahendus! Eesti Päevaleht, 16. juuli
Riigiettevõte Eesti Energia ja eraettevõte Viru Keemia Grupp andsid teada, et nad loobuvad õli eelrafineerimistehase rajamisest.

Tarmo Soomere: fosforiit võib eestlastel käest minna, nagu läksid ära pangad. Maaleht, 16. juuli
Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ütleb Maalehele antud usutluses, et kui Eesti tahab asuda fosforiiti kaevandama, on meil kõigepealt tarvis sel alal tippteadlasi, kelle ettevalmistamine võtab vähemalt 15 aastat.

Õlitootjad peatasid 650 miljoni eurose rafineerimistehase projekti. Postimees Majandus, 15. juuli
Eesti Energia ja Viru Keemia Grupp lõpetasid põlevkiviõli eelrafineerimistehase rajamise protsessi, kuna pärast väävlidirektiivi jõustumist on Eesti õli muutunud väärtuslikumaks ning tehase rajamisega loodav lisandväärtus oleks prognoositust väiksem.

Noored soovivad koolidesse rohkem ja elulähedasemaid keskkonnateemasid. Järva Teataja, 15. juuli
Ligi pool noortest peab meie koolides jagatavat keskkonnaharidust heaks või väga heaks. Samas leiab suur osa õppureist, et keskkonnateemasid peaks koolides käsitlema palju rohkem, kusjuures faktiteadmisi eluliste näidetega ilmestada. Nii selgus keskkonnaministeeriumi juures tegutseva noorte keskkonnanõukogu korraldatud küsitlusest.

Vargsi toimunud energiapööre on seisanud Narva jaamad. Mis nüüd saab? Eesti Päevaleht, 13. juuli
Energiapööre toimus Eestis vaikselt. Suure kärata on Narva elektrijaamad turult tõrjutud ning asendatud imporditud elektri ja taastuvenergiaga. Selline areng ei olnud valitsuse teadlik plaan, vastupidi. Olnuks valitsuse teha, huugaksid Narva katlad ilmselt praegugi täie hooga, sest riik ei ole aastate jooksul peljanud põlevkivist elektrit tootvale Eesti Energiale päästeplaane sepitseda. Ent nüüd ei pääse põlevkivist toodetud elekter oma heitmemahukuse tõttu enam peaaegu üldse turule ja see sunnib keskenduma taastuvenergiale.

Kiviõli Keemiatööstuse juht: kui Uljaste järv on ohus, siis põlevkivikarjääri ei tule. Maaleht, 10. juuli
Kiviõli Keemiatööstuse juhatuse esimees Priit Orumaa selgitab Maalehele, mida tehas kavatseb ette võtta nüüd, mil Lüganuse vallavolikogu on rahva toel ja survel öelnud „ei” Uljaste piirkonna põlevkiviuuringute kavale.

Raport: kliimaeesmärkide täitmise võimalused on kokku kuivamas. Postimees Heureka, 9. juuli
Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni WMO kinnitusel on kasvamas tõenäosus, et globaalne keskmine temperatuur tõuseb järgmise viie aasta jooksul rohkem kui 1,5 kraadi üle tööstuspöörde-eelse keskmise.

Euroopa Komisjon soovitab riikidel ühendada oma energiasüsteemid. ERR, 8. juuli
Euroopa Komisjon kutsub kolmapäeval avaldatud energiasüsteemide lõimimise strateegias liikmesriike vaatlema erinevate energiakandjate ja -tarbijate süsteeme ühtse tervikuna, et selle kaudu saavutada kasvuhoonegaaside vähendamine.

Kristi Klaas: vesinikurong ja vesinikubuss on ka Eesti tulevik. Keila ja Ida-Virumaa kuulavad juba maad. Eesti Päevaleht, 3. juuli
Eestit armastatakse reklaamida ahvatlevate mustikapõõsaste, puhta ning liigirikka loodusega, mille keskel pikutab noor ettevõtja, wifiga ühendatud arvuti kõhu peal. Kuidas teha nii, et see pilt ei muutuks ka meid tänavu kevadel ootamatult tabanud kriisi järel?

Roheline kokkulepe loob omavalitsustele uusi võimalusi. Pealinn, 3. juuli
"Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide täitmine ja Euroopas 2050 aastaks kliima neutraalsuse saavutamisel tuleb pingutada kõigil," sõnas Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Peatage röövellikud karjäärid, palun. Virumaa Teataja, 2. juuli
Minu arvamuslugu on ajendatud praegustest põletavatest diskussioonidest põlevkivikaevanduste teemal, täpsemalt Kiviõli Keemiatööstuse OÜ keskkonnaametile esitatud uuringuloa taotlusest eesmärgiga uurida põlevkivi kaevandamise võimalikkust Uljaste uuringuväljal, rajada uuringuväljale puurauke ja kaeveõõsi ning põlevkivi leiukohtade olemasolul laiendada kaevandusala Uljaste suunal, kirjutab Virumaa elanik Silva Krulli.

Peter Singer, Kian Mintz-Woo: paneme süsinikule hinnalipiku juurde. Kohe! Eesti Päevaleht, 2. juuli
Kuus aastat tagasi maksis naftabarrel üle 100 dollari. Pärast Saudi Araabia ja Venemaa hinnasõjast ning COVID-19-st põhjustatud topeltšokki jõudis barreli hind 20 dollari lähedale. Seega on ideaalne aeg, et maailma tööstusriigid määraksid süsinikule korraliku hinna.

Alexela kontserni Achilleuse kand. Mida riik ikkagi päästab, kui annab Kiviõli Keemiatööstusele 37 miljonit eurot laenu? Ärileht, 30. juuni
Alexela jaoks on Kiviõli Keemiatööstus kui kõikuv doominokivi, mis võib ahelreaktsiooni käivitada ja muudab kogu energiakontserni haavatavaks.

Eestlane hakkab korrastama terve maailma keskkonnapoliitikat. Eesti Päevaleht, 30. juuni
Nii kõrgel tasemel pole ükski eestlane seni rahvusvahelisi keskkonnaläbirääkimisi juhtinud.

Kliima soojenemise põrgulik häirekell. Siberis möllab enneolematu kuumalaine. Eesti Päevaleht, 30. juuni
Siberis tõusis temperatuur 38 kraadini, mis liigutab tänavust aastat mõõtmisajaloo kuumima kursil.