Olulisemad sündmused ja meediakajastused - mai I

Käimas on Euroopa Parlamendi valimised - kas oled juba hääletama jõudnud? Kui ei, siis julgustame teid seda tegema! ELi tasandil on võimalik kliimamuutuse pidurdamisel suuri samme teha - näiteks püüelda üheskoos süsinikuneutraalsust aastaks 2050. Tarvis on aga poliitilist tahet. Sestap on oluline, et otsuseid teeksid inimesed, kes peavad kliimaküsimusi prioriteediks. Eesti Keskkonnaühenduste Koda kaardistas erinevate kandidaatide keskkonna valdkonna seisukohti, et aidata valijal otsusele jõuda.

Samuti saab oma häält kasutada 24. mail, mil noored korraldavad #FridaysForFuture liikumise raames kliimamarsi Tartus, Tallinnas ja Pärnus.

Alt leiad ülevaate eelseisvatest sündmustest ja meedias ilmunust. Head lugemist!


Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Kliki pealkirjadel, et saada lisainfot!


Kliimamuutus ja Põhjala energiapööre: 17. mai 2019, TLÜ LTI Ökoloogia keskus
Globaalne soojenemine tähendab merepinna taseme tõusu, põudasid, üleujutusi ning elurikkuse kadu, migratsiooni. See kõik toimub juba praegu üle maailma.
CO2 sisaldus tõuseb jätkuvalt igal aastal. Euroopas on kõige madalam süsiniku jalalälg põhjamaades, kuid ka seal veel mitte 0. Põhjamaade hulka kuuluda ihkavas Eestis on Euroopa suurim süsinikujalajälg.
Mida Soome, Rootsi on teinud ja teevad ja mida Eesti võiks teha, et kiirelt vähendada fossiilsete kütuste kasutamist? Sellest ja paljust muust kõnelevad Tallinna Ülikooli seminaril erinevad eksperdid.
Seminari töökeeleks on inglise keel. Osavõtt on tasuta ja eelregistreerimine pole vajalik.

ETL Taastuvenergia ümarlaud: 24. mai 2019, Tallinn (Lelle 22)
Eesti taastuvenergia areng vajab uut ühiselt antud hoogu, et suudaksime täita endale võetud kohustused Euroopa Liidu ees. Selleks on vaja leida lahendused tekkinud takistustele ja ühtemoodi lahti mõtestada vajalikud ühised tegevused.
Eesti Elektritööstuse Liit korraldab 24. mail 2019 algusega kell 10.00 järjekordse Taastuvenergia ümarlaua, mille tegevuse eesmärgiks on taastuvenergia tasakaalustatud arengule igakülgne kaasaitamine läbi protsessi eestvedamise ja Liidu juurde töögrupi moodustamine teemas tõusetunud probleemide lahendamiseks.
Üritusele saab registreerida siin.

Kliimamarss tuleviku nimel: 24. mai 2019, Tartu/Tallinn/Pärnu
Noortealgatuslik liikumine Fridays For Future Eesti ootab kõiki osalema rahumeelsel kliimamarsil elamiskõlbliku planeedi nimel. Meeleavaldustega nõutakse, et valitsus asuks tegutsema keskkonnakaitse ja kliimakatastroofi vältimise nimel. Protestil peetakse kõnesid ja kaasa löövad ka erinevad artistid.

Europarlamendi valimised: anna oma hääl!
Alates 16. maist saab anda oma hääle Euroopa Parlamendi valimistel, kell 9 algab elektrooniline hääletamine ja kell 12 hääletamine maakonnakeskustes. Maakonnakeskustes on võimalik hääletada 19. mail kella 20ni sõltumata valija registrijärgsest elukohast.
Jaoskondade asukohad leiab siit.
Elektrooniliselt saab hääletada aadressil www.valimised.ee ööpäevaringselt kuni 22. mai kella 18ni. Eelhääletamine kõikides valimisjaoskondades toimub 20.-22. maini.

Euroopa Liidu liikmesriikide kiri Euroopa tuleviku kliima teemal
Prantsusmaa, Belgia, Taani, Luxemburg, Holland, Portugal, Hispaania ja Rootsi kirjutasid enne 9. mailSibius (Rumeenia) toimunud kohtumist ühise kirja (non-paper).

Energiaüleminek kivisöelt Ruhri piirkonna näitel (loeng): 28. mai 2019, Tallinna Ülikool
Avalik loeng toimub 28. mail kell 18:30 Tallinna Ülikooli Astra majas (Narva mnt 29) auditooriumis A121. Loengu annab õiglase ülemineku ekspert Saksamaalt Andreas Piwek, kellel on kogemust Ruhri piirkonna kivisöelt ülemineku eest vedamisega.
Täpsem ürituse info tuleb peagi!

Uudised ja arvamuslood meedias


Kliki pealkirjadel, et saada lisainfot!


ERR, 17.05.2019. “Kadi-Kaisa Kaljuveer: õlitehased sulgevad Eesti fossiilkütuste lõksu”
Tuleb suunata kogu energia sellesse, et loobuksime põlevkivienergeetikast hiljemalt aastaks 2030, kirjutab oma kommentaaris kliimavaldkonna huvikaitse ekspert Kadi-Kaisa Kaljuveer.

Pärnu Postimees, 16.05.2019. “Richard Annilo: Kas kilekotist loobumine on kliimamuutustega võitlemisel üle tähtsustatud?”
“Me elame piiratud ressurssidega maailmas. Igaühel meist on päevas 24 tundi ja pangakontol piiratud hulk raha. On meie otsustada, kuidas me neid ressursse kasutame. Kui me soovime head teha, peame samuti otsustama, milliseid heategusid toetame.” Vaadake "Jannsen 200" konkursi võiduvideot!

Põhjarannik, 16.05.2019. “Jõhvi debati põhiteemaks kerkisid tuulikud”
29. aprillil toimus Jõhvi kontserdimajas Euroopa Parlamendi valimiste debatt, kuhu tulid kohale kuue erakonna kandidaadid: Evelin Ilves (Eestimaa Rohelised), Andrei Korobeinik (Keskerakond), Urmas Paet (Reformierakond), Artur Talvik (Elurikkuse Erakond), Indrek Tarand (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) ja Riho Terras (Isamaa). Järgnevalt kokkuvõttev ülevaade mõnedel teemadel räägitust.

Kliimamuutused, 15.05.2019. “EP valimised: Soodsa keskkonnaseisundi säilimine vajab ka europarlamendi  liikmete panust”
Aprilli lõpus saatis Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) kõikidele Eestis Euroopa Parlamenti kandideerijatele kuus keskkonnateemalist küsimust, mis puudutasid transporti, kliimat, põllumajandust ning elurikkust, andes valdkondlike küsimuste kõrval võimaluse vastajal ka vabalt sõnastada oma eesmärgid keskkonnapoliitikas.

Sirp, 10.05.2019. “E-riigist C-riigiks”
Elanike vähene teadlikkus annab võimu kliimatagurlusele vabad käed, kirjutab Kaarel Tarand.

The Guardian, 10.05.2019. “Iirimaa parlament kuulutab välja kliimakriisi”
Iirimaa parlament on Suurbritannia järel teine, kes kuulutas välja kliimakriisi.

ERR, 09.05.2019. “"Valimisstuudio": konsensuse purustasid erimeelsused keskkonna teemal”
Kuigi Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatide vahel võis ETV "Valimisstuudios" märgata mitmes küsimuses harvaesinevat üksmeelt, purustasid selle erimeelsused keskkonna teemal.

ERR, 09.05.2019. “Mia Marta Ruus: kas meie praegune suund teenib Eestile parimat eesmärki?”
Eestlaseks olemine on justkui eksklusiivne klubi, kuhu igaüks ei sobi. Kas inimestel on igav hakanud? On ju paremaid kohti, kuhu oma energia suunata, kui vihkamise ja sallimatuse levitamine, kirjutab presidendi kõnevõistluse võitja Mia Marta Ruus.

The Guardian, 09.05.2019. “Maailma Looduse Fondi kohaselt on Euroopa loodusvarade kasutamise poolest lausa ohtlik”
Vajame 2,8 planeeti, et kohaneda tasemetega, milles Euroopa inimesed tarbivad kütust, toitu, maad ja puitu, leiab Maailma Looduse Fondi ja Global Footprint Network’i andmetest.

Postimees, 09.05.2019. “Lennart Lennuk: väljasuremisohus inimene”
Kui oma energia õigesse kohta suunata, siis saame enda liigi päästa, kirjutab Eesti Loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja, merebioloog ja ELFi 2018. aasta noor looduskaitsja Lennart Lennuk.

The Guardian, 08.05.2019. “Suurbritannia läbis esimest korda üle saja aasta kivisöe-vaba nädala”
Suurbritannia läbis ühe nädala, kasutamata elektri loomiseks kivisütt - viimane kord tehti seda 1882 aastal. Briti valitsus tõotab kivisöe poolt loodud elektri selle tugevalt saastava mõju tõttu 2025. aastaks kõrvale jätta.

ERR, 08.05.2019. “Eesti CO2 heitmed mullu kasvasid”
Samal ajal kui enamikus Euroopa Liidu riikides süsinikdioksiidi (CO2) heitmete kogus eelmisel aastal vähenes, kasvas Eesti CO2 emissioon mullu 4,5 protsenti.

Postimees, 08.05.2019. “Täpseim teaduslik ülevaade: keskkonnakriis nõuab inimkonnalt olemuslikke muutusi”
Looduse häving kiireneb kõikjal üle maailma, sealhulgas Eestis, ning peamiseks süüdlaseks mitmekesisuse ja liikide kaos on inimkonna kasvav toidu- ja energianälg, selgus ÜRO hiiglaslikust raportist.

ERR, 29.04.2019. “Sillamäe elanikud on mures kavandatavate õlitehaste pärast”
Narva-Jõesuus arutati Auveresse kavandatavate õlitehaste võimalikke keskkonnamõjusid. Detailplaneering näeb ette kuni nelja uue õlitehase rajamist juba tegutsevate õlitehaste kõrvale. Enim tunnevad muret Sillamäe elanikud.

Delfi, 29.04.2019. “Eesti osutus elektritranspordi autsaideriks” (tasuline artikkel)
Akutoitel linnaliinibussid vuravad juba kõikides meie naaberriikides. Kogu auru nn tasuta ühistranspordile kulutanud eestlased aga jätkavad tuimal moel oma linnaliinibussides fossiilkütuste põletamist.

Ärileht, 28.04.2019. “Uuring: lähikümnendid muudavad järsult energiasüsteeme ning meie harjumusi autode tankimisel, majade kütmisel ja tehaste käigus hoidmisel”
Fossiilsete kütuste asemel hakkavad domineerima päikese- ning tuuleenergia. Maailma energiasüsteemid muutuvad järsult. See omakorda muudab tundmatuseni meie seniseid harjumusi autode tankimisel, majade kütmisel ning tööstustele vajaliku energia andmisel.