Ole tähelepanelik infoallikate suhtes
Kui loed või kuulad kliimamuutuste kohta, siis veendu, et infoallikas on usaldusväärne. Võrdle ka erinevaid allikaid ning julge infos kahelda.
Faktide objektiivsuse hindamiseks jälgi, kas on viidatud teistele autoritele vm usaldusväärsetele allikatele. Usaldusväärsed allikad võivad olla nt teatmeteosed, retsenseeritud teadusartiklid, ametlikud andmebaasid, statistika ja ametiasutuste veebilehed.
Uuri autori kohta, mida ta on varem kirjutanud ning kas, kes ja kuidas allika/autori teemakäsitlustele viidanud on. Millistele allikatele toetudes koostavad eksperdid valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) raporteid, saad uurida siit.
Räägi: julgusta poliitikuid ja ettevõtteid kiiremini tegutsema
Uuri kliimamuutuse kohta usaldusväärsetest allikatest ning räägi kliimamuutuse põhjustest, tagajärgedest ja lahendustest poliitikutele ja ettevõtjatele. Kui oled endale kllimamuutusega seonduva hästi selgeks teinud, siis ärgita nii poliitikuid (ministrid, Riigikogu saadikud, kohaliku omavalitsuse juhid, volikogude liikmed jt) kui ka ettevõtjaid tegutsema:
- helista, kirjuta, kohtu ja räägi nendega kliimamuutusest, vajadusel selgita. Eriti oluline on rääkida lahendustest, sest kliimamuutuses kui nähtuses ja selle tekkepõhjustes teadlaskond ei kahtle;
- sotsiaalmeedias, nt Facebookis, Twitteris, Instagramis postitusi ja lugusid tehes märgi ära poliitikuid ja ettevõtteid;
- korraldada sisukaid kampaaniaid ja rahumeelseid proteste kaasmõtlejatega;
- loo rahvaalgatus või toeta mõnd olemasolevat looduskaitse või kliimateemalist rahvaalgatust. Rahvaalgatusena saad esitada pöördumise nii Riigikogule kui ka kohalikule omavalitsusele.
Mine valima
Valima minek on viimane samm, millega paned n-ö pitseri (kliima)poliitikaümbrikule neljaks järgnevaks aastaks. Seepärast on tähtis juba varakult enne valimisi astuda samme, et aidata poliitikutel suures infotulvas jõuda tõese kliimainfoni. Alusta “valima minemist” sellest, et hoiad end kursis erakondade valimisplatvormidega, jälgid erakonnapoliitikute sõnavõtte ja meediakajastusi vähemalt aasta enne valimisi. Tee neile ettepanekuid! Kui märkad valearusaamu ja selle levikut, võta julgelt poliitikuga ühendust - kirjuta, helista või kohtu ning selgita ja juhata ta usaldusväärsete infoallikateni. Nii saavad erakonnad julgustust võtta toekaid ning tõeliselt edasiviivaid kliimaalaseid kohustusi ning sinul ja paljudel teistel kliimateadlikel kodanikel on, keda üldse valima minna. Peale valimisi toeta ja paku abi poliitikutele samamoodi nagu enne valimisi!
Ühine mõne liikumisega või toeta nende ettevõtmisi
Kui tahad kliimamuutuse pidurdamiseks veelgi rohkem ära teha, siis ära jää üksi, vaid uuri võimalusi, kuidas liituda mõne organisatsiooniga või liikumisega või kuidas toetada nende tegevusi. Mõned organisatsioonid, kes Eestis kliimamuutustega tegelevad:
- Eestimaa Looduse Fondi (ELF) tegemistes saad kaasa lüüa näiteks talgutöödel või annetades, ent veel mitmel moel, vaata võimalusi;
- Keskkonnaõiguse Keskust (KÕK) saad toetada näiteks jälgides nende infokanaleid sotsiaalmeedias, tellides keskkonnaõiguse uudiskirja, lugedes ja jagades nende professionaalselt koostatud õigusanalüüse. Uuri lähemalt kodulehelt;
- Eesti Roheline Liikumine (ERL) - astu liikmeks või hakka vabatahtlikuks;
- Päästame Eesti Metsad - loe, mis on teoksil ja kuidas saad kaasa lüüa;
- Fridays For Future Eesti (FFF, MTÜ Loodusvõlu) - liitu FFFiga või toeta muul viisil.
Välismaal tegutsevad veel näiteks Exctinction Rebellion, System Change Not Climate Change, Greenpeace, Ende Gelände, Sunrise Movement jpt kliimaliikumised.