${i18n('navigeeri')}

Kliimamuutuste tagajärjel saame tunda näiteks intensiivsemaid ja sagedasemaid kuumalaineid, põudasid ja paduvihmasid ning sagenevaid metsatulekahjusid. Näeme vähem lund ja rohkem üleujutusi, sulavad liustikud ja jääkate, mille tagajärjel tõuseb merevee tase ning eraldub atmosfääri varem maapinnas lukus olnud metaani.

Need ja teised kliimamuutuse tagajärjed mõjutavad inimeste toidulauda, sunnivad rändama elamiskõlblikematesse paikadesse ning sütitavad konflikte ressursside üle ja sunnivad harjumuspärast elulaadi muutma, pannes meid senisest enam mõtlema näiteks oma tervisele, transpordivahendi ning elukoha valikule. Kliimamuutused mõjutavad loodust, see omakorda iga üksikut inimest ning selle kaudu oleme sunnitud muutma seda, kuidas ühiskonnad praegu toimivad ning kohanema kliimamuutustega.

Mõju loodusele

Kuigi kliimamuutused mõjutavad kõiki maailma piirkondi, ei ole soojenemine ja selle tagajärjed igal pool ühesugused. Sellest hoolimata sagenevad ja intensiivistuvad äärmuslikud ilmanähtused tõenäoliselt kõigis piirkondades.

Mõju ühiskonnale

Kliimamuutused mõjutavad mitte ainult loodust, vaid kogu ühiskonda, sh ka näiteks majandust ja julgeolekut.

Sisukord Sotsiaalmeedia Facebook X Youtube

Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee

Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Viimase paari aasta jooksul on kliimateadlastest, majandusteadlastest ja energiasüsteemide modelleerijatest koosnev rahvusvaheline meeskond loonud hulga uusi "teid", mis uurivad, kuidas globaalne ühiskond, demograafia ja majandus võivad järgmise sajandi jooksul muutuda. Neid nimetatakse ühiselt ühisteks sotsiaalmajanduslikeks teedeks (SSP).

SSP1 - Sustainability – Taking the Green Road (Low challenges to mitigation and adaptation)

The world shifts gradually, but pervasively, toward a more sustainable path, emphasizing more inclusive development that respects perceived environmental boundaries. Management of the global commons slowly improves, educational and health investments accelerate the demographic transition, and the emphasis on economic growth shifts toward a broader emphasis on human well-being. Driven by an increasing commitment to achieving development goals, inequality is reduced both across and within countries. Consumption is oriented toward low material growth and lower resource and energy intensity.