${i18n('navigeeri')}

Ekstreemsed ilmastikuolud sagenevad

Kliimamuutuse tõttu sagenevad ja intensiivistuvad ekstreemsed ilmastikuolud, mis toovad kaasa mitmeid kliimariske ja mõjutavad sügavalt ülemaailmset põllumajandust ja kalandust. Kliima muutumisega kaasnevad mullaerosioon, kõrbestumine, põuad ja üleujutused vähendavad oluliselt põllumajanduse saagikust, millega kaasnevad tõsised sotsiaalmajanduslikud tagajärjed, sealhulgas töökohtade kaotus ja toiduhindade tõus.

Lisaks muutuvad osade taimede kasvupiirkonnad, mis seab ohtu traditsioonilised toidutootmissüsteemid. Kõrgemad temperatuurid, muutuvad sadememustrid ning sagedasemad ekstreemsed ilmastikunähtused, nagu tormid ja üleujutused, süvendavad ülemaailmset toidujulgeoleku kriisi, muutes toidu kättesaadavuse ebakindlaks ja suurendades haavatavate kogukondade riske.

Kliimamuutus mõjutab juba praegu ja hakkab ka tulevikus mõjutama Eesti põllumajandust üha rohkem. Ettearvamatud ilmastikuolud, ekstreemsemad tormid, põuad ja üleujutused suurendavad põllumeeste majanduslikke riske. Kliima muutumise tulemusel pikeneb Eestis vegetatsiooniperiood ning tulevikus võivad muutuda ka aastaajad, mis võib tähendada saagikuse kasvu.

Kuigi osade taimede kasvutingimused võivad selle tõttu paraneda, toob see kaasa ka uusi ohte. Soojemad talved tingivad paremad elamistingimused kahjuritele, kes ei hävi talve jooksul. Seetõttu on soojadele talvedele järgnenud suvedel olnud mitmel pool Eestis ootamatult palju taimehaigusi, mis on laastavad erinevate liikide saagikusele.

Kasvatatavate kultuuride valik hakkab sõltuma liigniiskuse taluvusest. Tugevad sajuhood põhjustavad üleujutusi ja lõhuvad taimi, mis võib kaasa tuua saagi hukkamineku. Lisaks kannavad tugevad sajud toitaineid mullast välja pinna- ja põhjavette, mis ühtpidi reostab joogivett ja teistpidi jätab taimed toiduta.

Paljud tänased sordid ei ole piisavalt põuakindlad ja ei taha ka liigset kuuma (nt teraviljad, raps). Kasvuhooned vajavad kuumadel ilmadel eriti hoolt ja liigne kuumus ei meeldi paljudele taimedele.

Mulla erosioon (mulla pealmise kihi ärauhtumine vooluvee või tuule tagajärjel) on väikeses mahus looduslik protsess. Intensiivpõllumajandus ning lageraied jätavad mullad tugevnevatele vihmadele ja tuultele haavatavaks ning võimendavad erosiooni. Seetõttu kaotame erosiooni tõttu aastas mulda kordades rohkem kui seda juurde kasvab.

Liigne mulla erosioon uhub minema toitained, mis on vajalikud taimede kasvuks. Toitainete vähesus mullas tähendab ka madalamat toitainete sisaldust toidus. See tähendab, et inimestel on sama koguse toitainete saamiseks vaja tarbida rohkem toitu.

Sisukord Sotsiaalmeedia Facebook X Youtube

Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee

Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.