2021 sügisel ja talvel toimunud Ida-Viru noorte kliimakogu oli Eesti esimene kliimateemaline rahvakogu. Nüüd, kus kliimakogus osalenud noorte ettepanekud on jõudnud nii riigihalduse minister Jaak Aabi kui ka Ida-Viru Omavalitsuste Liidu lauale ja liikunud sealt edasigi, on noorte ootusärevus suur. Uurisime nii kliimakogus osalenud noortelt kui ka kliimakogu juures abistanud kliimasaadikutelt, kas ja kuidas kliimakogu neid muutnud on ning millised on tulevikuplaanid. Oma mõtteid jagab kliimakogus osalenud Dzamilja Agajeva:
Sügavaima mulje kliimakogu protsessis jätsid mulle meeskonna ühtsus ja selgus, sünkroontõlge eesti keelest vene keelde. Tänu sellele mõistsin ma kõiki kliimakogu materjale.
Mis on Sinu elus teistmoodi
või muutunud tänu kliimakogule?
Ma hakkasin rohkem mõtlema kliima peale ning kliimakogu andis mulle palju motivatsiooni.
Kliimakogu protsess ei ole veel täielikult lõppenud. Kogus tehtud ettepanekud on liikunud nii rahandusministeeriumisse riigihalduse minister Jaak Aabi haldusalasse õiglase ülemineku kavas arvestamiseks ning Ida-Viru Omavalitsuste Liitu maakonna strateegias arvesse võtmiseks. Milliseid tundeid, ootuseid see tekitab, kuidas näed ettepanekute mõju Ida-Viru tulevikule? Kas ja kuidas plaanid ettepanekute saatusel silma peal hoida?
Mul on väga hea meel, et sellised ettepanekud on olemas ning olen valmis jätkama tööd ja jälgima nende arengut. Kui ettepanekutest saavad teada paljud inimesed, siis neid ei unustata ning neil on väärtus ühiskonnas ja sotsiaalmeedias.
- Ida-Viru kliimasaadikud: kuus heategu, mida Ida-Viru noor saab teha keskkonna, kliima ja iseenda tuleviku jaoks (EPL Roheportaal, 16.11.2021)
- Kes on Ida-Viru kliimasaadik?