Aeg kliimakatastroofi ära hoidmiseks hakkab otsa saama
Veel on võimalik halvimaid kliimamuutusest tulenevaid stsenaariume vältida. Selleks saavad anda oma panuse nii riigid kui ka nende valitsused, ettevõtjad kui igaüks meist.
Teadlaste sõnul peame kliimamuutuste pidurdamiseks tegutsema kiiresti. See nõuab suuri kulutusi, kuid tegutsemise edasi lükkamine maksaks rohkem. Kõige kiirem on fossiilsete kütuste kasutamisest loobumisega nii loodusele kui ka inimesele sõbralikuma taastuvenergia kasuks. Kliimamuutuste pidurdamisel ja kliimasoojenemisega toimetulekul on tähtis osa elurikkusel ja ökosüsteemidel. Tempokas tegutsemine põllumajanduse nügimisel praegusest märksa keskkonnahoidlikumaks ning väiksem metsaraie ja märgalade taastamine on võtmetähtsusega.
Taastuvenergia
Üleminek taastuvatele energiaallikatele on kriitilise tähtsusega. Seejuures on oluline energiaallikate kombinatsioon. Kõige puhtam on tarbimata jäänud energia, mistõttu tuleb mõelda ennekõike sellele, mille jaoks meil energiat toota vaja on ning seejärel, kuidas energiat võimalikult tõhusalt kasutada ja võimalikult palju säästa.
Säästev transport
Karmistuvate kliimaregulatsioonide valguses muutuvad üha vajalikumaks ühistransport, kütusevabad ning tervislikud liikumisvahendid, nagu nt jalgrattad linnaliikluses ning 15-minutilised linnad - et eluks vajalik oleks linnaelanikele käeulatuses. Linnakeskkonnas on olulisel kohal ka rohealade loomine, et vähendada kuumasaarte teket ja muuta keskkond inimestele elamisväärseks.
Keskkonnasõbralik põllumajandus
Kliimasõbralik põllumajandus eeldab globaalset loomakasvatuse koomale tõmbumist, eelkõige juhul, kui loomade asustustihedus on kõrge, loomi söödetakse inimtoiduks kõlbliku viljaga või toimub loomakasvatus põlismetsade raadamise arvelt. Paraku ei saa ka automaatselt kogu taimekasvatust lugeda kliimasõbralikuks: soja, õlipalmi, kohvi ja tee tarvis raadatakse samuti vihmametsi.
Säästev metsandus
Kui soovime, et puidu kasvamisel õhust kinni püütud süsinik kiirelt õhku tagasi ei jõuaks, siis tuleb puitu raiuda mõõdukalt ja kliimasõbralike majandamisvõtetega, nagu näiteks püsimetsandus, ning teha sellest pikaealisi tooteid.
Kliimanutikas maakasutus
Turvasmuldadega maade kuivendamisel on suur kliimamõju. Süsinikuheite vähendamiseks on oluline taastada märgalasid ja turbakaevandusalasid ning tegeleda märgviljelusega, majandada põllumajanduslikke turbaalasid targalt ning peatada turbakaevandamislubade väljastamine.
Poliitika
Poliitiline tahe, poliitilised otsused, kokkulepped ja riikide muud sammud määravad väga palju seda, millise suuna, ning kui kiiresti, kliimamuutused võtavad.
Mida mina teha saan?
Ehkki kõige suurema ja kiirema mõjuga kliimamuutuste leevendamisele on poliitikute ning suurettevõtete tempokas tegutsemine, saab igaüks meist nende suuri tegusid toetada alates end poliitikaga kursis hoidmisest ja valimas käimisest kuni enda tarbimise vähendamiseni.