Olulisemad sündmused ja meediakajastused: aprill I

Tere!

Märts on olnud kliimamuutuse küsimuses väga oluline kuu. 15. märtsil toimusid üle maailma noorte kliimastreigid (ka Tallinnas, Paides ja Tartus), kus lõid kaasa 1,6 miljonit inimest! Lisaks otsustas Tallinn liituda linnapeade kliima- ja energiapaktiga 2030 - paktiga liitunud linnade eesmärgiks on muuta linnad 2050. aastaks süsinikneutraalseks.

11. märtsil toimus Keskkonnaministeeriumi seminar "Kliimameetmed 2021+”, kus tutvustati erinevaid investeerimisvõimalusi, mille poole riik võiks süsinikuheitme vähendamise huvides vaadata. Tutvustatud meetmed on aluseks riigieelarvestrateegia kokku panemisele. Seega on praegu käimas protsess, mille tulemusena selgub, milliste kliimategevuste toetuseks järgnevatel aastatel raha liigub. Seminaril olid kahjuks kaasa rääkimise võimalused kesised, pigem oli tegu tutvustusüritusega. Meetmeted keskendusid  vaid ESD sektorile (nn mitte-ETS) ehk välja jäid suurtööstus ja -energeetika, sh põlevkivisektor, mis on Eesti suurim kliimasoojenemise põhjustaja. Samuti ei räägitud maakasutusest ja metsandusest, kus on suur potentsiaal heidet vähendada.  

Head lugemist!
Lähenevad sündmused ja olulised algatused
Kliki pealkirjadel, et saada lisainfot!

Õiglase Ülemineku (Just Transition) seminar Tallinnas, 8. aprillil kell 16:00-18:00
Kutsume kliimavõrgustiku liikmeid ja teisi huvilisi arutlema selle üle, kuidas soodustada Ida-Virumaa põlevkivipiirkondade õiglast üleminekut fossiilkütuste-järgsesse ajastusse. Oma teadmisi tuleb jagama ka välisekspert Petr Hlobil (CEE Bankwatch Network). Seminari korrladavad Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Looduse Fond ja Sihtasutus Keskkonnaõiguse Keskus. Registreeri osalemissoov esimesel võimalusel siin!

Keskkonna-teemaline arutelu Tallinnas, 10. aprillil kell 16:00
Lähenevad Euroopa Parlamendi valimised ja maailmas aina populaarsust koguvad kliimastreigid ajendasid #seekordlähenvalima üleskutse vabatahtlikku Jan Robert Jansoni korraldama noorte keskkonnateemalist arutelu. Üritusel kõnelevad keskkonnaaktivistid, kelle südameasjaks on kliima ning teadlik keskkonda säästev tarbijakäitumine.

Noorte korraldatavad reedesed kliimastreigid
Alates 15. märtsist igal reedel Tartus, Tallinnas ja ka mujal üle Eesti.

Väljasuremise ülestõus
Kliimastreike toetavad loomingulisemad tegevused täiskasvanute poolt. Lisaks korraldatakse loenguid ja seminare rahumeelsete kodanikualgatuste teemadel.

Baltimaade kliimakett, 12. aprillil kell 11:00-13:00
Hoolimata mitmetest kliimakokkulepetest on tegelikult muutunud vähe. Emissioonide tasemed on jätkuvalt tõusuteel, naftat ja põlevkivi põletatakse endistviisi ning meie tulevik endiselt ohus.

Energy Revolution Tallinn, 16. mai kell 18:00 - 19. mai kell 21:00
Tasuta harivad paneeldiskussioonid, kus on võimalik vahetada ideid energiarevolutsiooni, biogaasi ja roheliikumise teemadel.
Uudised ja arvamuslood meedias
Kliki pealkirjadel, et saada lisainfot!

Eesti Päevaleht, 25.03.19. “Pavel Prokopenko avalik kiri Valeri Korbile: Ahtme elanikud oksendavad lehast juba praegu. Miks lubada veel ühe tehast?”

Põhjarannik, 25.03.19. “Sotsid korraldavad Ahtme keemiatehase rajamise arutamiseks ümarlaua”
Kohtla-Järve linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon otsustas korraldada avaliku ümarlauanõupidamise, arutamaks põlevkiviõlitehase rajamist Vana-Ahtmesse. Kohtumine on kavas 11. aprillil kell 17 Kohtla-Järve linnavolikogu saalis.

Postimees, 22.03.19. “EL-i liidrid lükkasid 2050. aasta kliimasihtide otsuse juunisse”
Euroopa Liidu liidrid lükkasid reedesel Brüsseli tippkohtumisel kasvuhoonegaaside emissiooni kärpimise otsuse edasi juunisse.

Eesti Päevaleht, 16.03.2019. “Carolina Tali: eestlaste rumalust kliimaküsimustes taastoodab kool”
Meie põlvkond teab hästi, et hävitame oma käitumisega maailma.Praeguses infoühiskonnas ei ole teadmatus enam vabandus sellisekäitumise jätkamiseks.

Postimees, 15.03.19. “Teet Randma: Hando Sutter eksib - maja põleb endiselt”
Ehkki enamik eestlasi ei usu kliima muutumisse või arvavad, et see toob Eestile kaasa pigem positiivseid muutuseid, on inimkonnale eksistentsiaalsed ohud vähem kui sajandi kaugusel, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise energiaekspert Teet Randma.

Müürileht, 15.03.2019. “Tarbimispidu põlevas majas”
Joovastav mesijutt lõputust majanduskasvust on suigutanud inimkonna pohmelusse, millest ärkamise asemel tahaksid paljud hoopis muusikat valjemaks keerata, sest inimtekkelise kliimamuutuse tagajärgedega tegelemine tundub üle jõu käiva väljakutsena.

Postimees, 15.03.19. “Mihkel Kangur: meil on kliimakatastroofi ära hoidmiseks veel kümme aastat”
Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent, ökoloog Mihkel Kangur julgeb oma üliõpilaste pealt väita, et noored on väga teadlikud, millisesse olukorda vanem põlvkond on nende saatuse pannud.

Postimees, 14.03.19. “Kärt Vaarmari: põlevkivienergeetikast tuleb loobuda kümne aastaga”
Vähemalt korra tasub poliitikutel mõelda, mida nad järgmisel korral räägivad lastele Eesti eri paigus meie riigi tulevikust, kui me kliimapoliitikas teiste riikide sabas sörgime. Kas seda, et nad on noori alt vedanud, küsib Eestimaa Looduse Fondi kliimaprogrammi koordinaator Kärt Vaarmari.

The Guardian, 14.03.19. "Me ei saa endale lubada, et vaatame pealt ja ei tee midagi’: 10 igapäevast kangelast võitlemas planeedi heaolu eest”
Koolilapsed üle kogu maailma liitusid kliimamuutuste-vastase streigiga. Aga nemad pole ainsad tavaliste inimeste seast, kes soovivad midagi ette võtta. The Guardian rääkis kümne Suurbritannia aktivistiga, kes tegutsemas tõsisemate keskkonnaprobleemide eesliinil.

Põhjarannik, 02.03.19. “Ahtme elanikud on uue põlevkiviõlitehase vastu”
OÜ Corestone Production esitas Kohtla-Järve linnavalitsusele detailplaneeringu algatamise taotluse; pealinna ettevõte soovib Kose ja Ahtme piirile uue põlevkiviõlitehase rajada. Ehkki seda teemat pole esialgu isegi mitte arutatud, on Ahtme elanikud juba alustanud allkirjade kogumist selle projekti vastu.


15. märtsil toimunud ülemaailmsest kliimastreigist meedias

Eesti Päevaleht, 20.03.19. “Noorte kliimastreigi korraldajad saatsid EKREIKE juhtidele pöördumise: riigijuhid, kas kavatsete kliimakriisi lihtsalt pealt vaadata ning tulevased põlved hooleta jätta?”
Eesti noorte kliimastreigi algatajad Kristin Siil, Henri Holstmeier ja Joosep Raudsepp saatsid koalitsioonikõnelusi pidavatele erakondadele pöördumise, milles paluvad tõsisemalt võtta kliimamuutusega kaasnevaid probleeme ning võtta vastu otsuseid, mis aitaksid neid lahendada.

Õhtuleht, 18.03.2019. “Anto Raukas: Lapsed peaksid koolis õppima, mitte loosungeid lehvitama”
Me tavatseme Eestit lugeda demokraatlikuks õigusriigiks, kuid me oleme sellest veel üsna kaugel. Demokraatliku õigusriigi üheks tunnusjooneks on aus ja erapooletu ajakirjandus. Kui me aga jälgime meie ajalehti ning raadio-ja televisioonisaateid, siis erapooletusest ja aususest on asi praegu väga kaugel.

Postimees, 16.03.2019. “Õpilaste kliimaprotestidel osales üle maailma sadu tuhandeid noori”
Sajad tuhanded noored avaldasid reedel üle kogu maailma meelt kliimamuutuste vastu ja panid sellega alguse üleilmsele õpilaste kliimaprotestile, millega ärgitatakse poliitikuid kliimamuutusega tegelema.

EPL, 16.03.2019. “„Andke meile tulevik tagasi!” Noored protestisid parema kliima eest”
Eile kogunes Tallinnas ja Tartus tuhatkond noort, kes nõudsid poliitikutelt konkreetset kava kliimamuutuste pidurdamiseks.

Müürileht, 15.03.2019. “Põlevkivisõltlased, ärgake!”
15. märtsil toimus Eestis esmakordselt koolinoorte kliimastreik, mis juhtis tähelepanu kliimakriisile ja vajadusele vähendada süsinikuheidet kooskõlas Pariisi kliimaleppe ja IPCC teadlaskogu hinnangutega. Ülemaailmse kliimastreigi eripäraks Eestis näib kujunevat keskendumine Põxitile.

New York Times, 15.03.2019. "Pildid noorte kliimastreigist üle maailma"
Sydeny'st Seoulini, Kaplinnast New York'ini jättis massiline hulk lapsi reedel, 15 märtsil koolipäeva vahele, et nõuda kliimamuutuste osas tegutsemist.

The Guardian, 15.03.2019. "'Meil on aeg tõusta': noorte kliimastreigid 100 riigis"
Austraaliast Ameerikani panid lapsed reedel käest oma õpikud, et marssida muutuste nieml esimesel globaalsel kliimastreigil.

Delfi, 15.03.2019. “Kliimastreigi korraldaja: me tuleme tagasi ka järgmistel reedetel”
Tallinna kliimastreigi korraldaja Kristin Siil ütles pärast meeleavaldust, et noored kavatsevad pisut väiksemas mastaabis jätkata streikimist ka edaspidi.