Kliimakogu kliimasaadikute koordinaatorina oli mul õnn jälgida korraldusmeeskonna sisemist tööd. Kliimakogu korraldajate peamiseks prioriteediks oli luua mugavamaid tingimusi dialoogiks erinevate tunnete ja maailmavaatega inimeste vahel. Olin meeldivalt üllatunud tulemusest! Mind vapustas, kuidas kolme päeva jooksul kliimakogu osalejad ei ületanud mitte pelgalt keelebarjääri, vaid osalesid aktiivselt ka aruteludes. Kliimakogust sai minu jaoks otsene tõestus, et Ida-Virumaa elanikud ei ole oma piirkonna saatuse suhtes ükskõiksed ning pealegi on paljud muutustele mõelnud juba pikemat aega. Mind kui Ida-Virumaa elanikku inspireeris väga kohtumine mõttekaaslastega, kes jagavad minu optimistlikke seisukohti meie piirkonna tuleviku suhtes.
Mis on Sinu elus teistmoodi või muutunud tänu kliimakogule?
Pärast kliimakogu hakkasin ma vaatama kaasaegsele demokraatiale hoopis teise pilguga. On väga oluline, et rahval oleks platvorm, mille kaudu riigi kodanikud saaksid aktiivselt seaduste loomisest osa võtta. Kliimakogu on näidanud, et see on võimalik.
Kliimakogu protsess ei ole veel täielikult lõppenud. Kogus tehtud ettepanekud on liikunud nii rahandusministeeriumisse riigihalduse minister Jaak Aabi haldusalasse õiglase ülemineku kavas arvestamiseks ning Ida-Viru Omavalitsuste Liitu maakonna strateegias arvesse võtmiseks. Milliseid tundeid, ootuseid see tekitab, kuidas näed ettepanekute mõju Ida-Viru tulevikule? Kas ja kuidas plaanid ettepanekute saatusel silma peal hoida?
Tahaks näha, et riik suhtub tõsiselt ettepanekutesse, millesse inimesed, kes on otsustanud oma kodanikuhoiakut näidata, panustasid nii palju vaeva ja aega. Paljud inimesed Ida-Virumaal ei usu, et nende hääl loeb ja seda näitab selle piirkonna madalaim valimisaktiivsus Eestis. Nii mõnelgi kliimakogus osalenul taastus usk, et nende arvamus on oluline. Loodan, et enamus ettepanekuid ei lähe mitte ainult läbivaatlusele, vaid viiakse ka ellu.Ida-Viru noorte kliimakogu ettepanekud eesti keeles ja vene keeles.
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.