Vestlusringi alustas Laur Kanger TÜ suurte siirete töörühmast, kes raamistas mõttevahetuse ühiskonnateaduslikust perspektiivist. Kanger andis ülevaate sellest, kuidas toimuvad nihked ühest sotsiotehnilisest süsteemist teise, kuidas selle käigus muutub radikaalselt ka süsteemi toimeloogika ehk siirded ning millised on siirete toimumiseks või nende soodustamiseks vajalikud sekkumised. Nagu Kanger nentis, on mõned vajalikud sekkumised poliitiliselt populaarsemad kui teised, nagu näiteks panustamine uutesse tehnoloogiatesse ja nende kasutuselevõtu kiirendamine (nt päikesepaneelide investeeringutoetuse pakkumine). Teistsugused sekkumised, nagu näiteks valitseva süsteemi nõrgestamine (nt põlevkivisektori keskkonnatasude tõstmine) on ühiskonnas enam taunitud, mistõttu ei peegeldu need ka poliitilistes otsustes.
Keskkonnaministeeriumi nõunik Aire Rihe andis ülevaate kestliku rahastuse kujundamisest Euroopas ja Eestis. Aire Rihe sõnavõtust jäi kõlama, kuidas Eesti riik ja Euroopa Liit laiemalt on finantssektorit ümber kujundamas kestlikkuse põhimõtetega kooskõlas, et erasektori rahandus liiguks jätkusuutlikul kursil. Näiteks on järgmise paari aasta jooksul tulemas kestliku arengu teadlikuma juhtimise ning finantsandmete avalikustamist soodustavad muudatused ettevõtetele seatud nõudmistes. Andmete kättesaadavus reaalajas on muutumas üha olulisemaks.
Praktilisi näiteid riigi ja erasektori koostööst tõi oma sõnavõtus Kristiina Kerge Sustaxost. Sustaxo arendab teenust, mis teeks ettevõtetele lihtsamaks riigile ja avalikkusele mõeldud keskkonnaaruannete koostamise ja esitamise vastavalt uutele standarditele (DNSH jms). Konkreetse pilootprojekti raames katsetatakse teenuse toimimist Tallinna Sadama näitel. Muuhulgas on Sustaxol välja töötamisel kestliku rahastuse taksonoomia tööriist, mis aitaks orienteeruda keskkonna- ja kliimakriteeriumite maailmas ka ettevõtetel, kellele see otseselt kohustuslik ei ole, näiteks Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel.
Vestlusringis sõna saanud Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Silver Sillak peegeldas keskkonnaühenduste vaadet kõlanud teemadele, eriti Laur Kangeri mainitud süsteemisiirdeks vajalikke muudatusi. Konkreetsemalt andis Sillak hinnangu EL taaste- ja vastupidavusrahastu, õiglase ülemineku rahastu ja ühtekuuluvuspoliitika rahastu planeerimisele Eestis kui ühele näitele, kuidas rahasid kliimakindluse saavutamiseks on juhitud. Lisaks juhtis ta tähelepanu järgnevaks seitsmeks aastaks paika pandud toetusstrateegiate potentsiaalsetele ohukohtadele ning tõi välja, kuidas ELi toetust saaks kasutada senisest ambitsioonikamalt rohepöörde hoogustamiseks Eestis. Kokkuvõttes Sillaku hinnangul
Järgnes arutelu, kus muuhulgas vahetati mõtteid, missugune peaks olema finantssektori roll ühiskondlike muutuste algatamisel. Ühelt poolt on võimalik finantssektori ning kohustuslike reeglite kaudu rohepöörde kulgu kiirendada, samas käis arutelust läbi mõte, et finantssektoril jääb tõeliseks muutuste eesvedamiseks puudu innovaatilisusest, mistõttu peaksid muudatuste katalüsaatoriteks olema riik ja kodanikuühiskond.
Arutelu kokkuvõtteks saab öelda, et kõnelenute seas valitses üsna suur üksmeel selles, et:
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.