Riigid seisavad kliimamuutustega toimetulekul tõsiste valikute ees. Inimtekkeliste kliimamuutuste edukaks ohjamiseks on vaja suurendada kõigi riikide ühiseid pingutusi ning leppida kokku, kuidas Pariisi kliimalepet ellu viia. Puhta elukeskkonna tagamine on meie kohustus järeltulevate põlvede ees.
Eesti töötab koos Euroopa Liidu liikmesriikidega selle nimel, et minna üle vähese süsinikuheitega majandusele. See ei ole kindlasti lihtne, kuid annab hea võimaluse muuta meie majandust viisil, mis oleks kestlik ning tooks kasu kõigile. Nii saame luua võimalusi majanduse edendamiseks kui ka keskkonnahoiu suurendamiseks. Praegune Eesti poliitika suund on aastaks 2050 vähendada kasvuhoonegaaside heidet 80 protsenti võrreldes 1990. aasta tasemega.
Maailmakoristuspäev on hea näide sellest, et kui tahame elada puhta keskkonnaga maakeral, siis parim viis on seda ise saavutada, hoolida ja ise tegutseda. Koristuspäev oli Eesti suur kingitus maailmale meie sajanda sünnipäeva puhul. Samal ajal meie kõigi ühist elukeskkonda 158 riigis koristanud 15 miljonit inimest andsid tugeva sõnumi heast koostööst suure eesmärgi nimel.
Samuti panustame inimtekkeliste kliimamuutuste ohjamisse arenguriikidega koostööd tehes. Keskendume rohelise tehnoloogiaga alustavatele ettevõtetele ja valitsusvälistele organisatsioonidele, kes ekspordivad oma lahendusi ja oskusteavet arengumaadesse. Varasemalt on Eesti näiteks aidanud Vaikse ookeani väikesaari hädaolukordade satelliitside võimekuse tõstmise ja päikesepaneelidega.
Euroopa Komisjoni pikaajaline strateegia, kuidas pikaajaliselt vähendada kasvuhoonegaaside heidet ei paku ainult ühte lahendust, vaid vaatleb kaheksat erinevat stsenaariumit. Strateegia ettepanek on vaid esimene samm pikast protsessist. Üleeuroopaline arutelu peaks võimaldama ELil vastu võtta ja esitada 2020. aasta alguses ulatuslik strateegia oma pikaajalise panuse kohta Pariisi kliimaleppe eesmärkide täitmisel.
See võib tähendada, et peame enda kliimapoliitika ka vastavalt läbirääkimiste tulemusele üle vaatama. Peame hindama meie võimalusi ja leidma Eestile parimad lahendused. Oluline on arvestada kasvuhoonegaaside heite vähendamise potentsiaali kõikides valdkondades, näiteks lisaks tööstusele on olulised ka transport, jäätmed, väike-energeetika, biomajandus. Lisaks tuleb olla ettenägelik ja investeerida uutesse puhastesse tehnoloogiatesse.
Samuti on tähtis, et kliimapoliitika kavandamisel ja ellu viimisel arvestatakse töötajate õiguste ja võimalustega ning kaasata tööturu osapooli. Peame hoolitsema selle eest, et meie töötajatele oleks tagatud kõik võimalused muutustega kohaneda, meie majandus jääks konkurentsivõimeliseks ning ettevõtted ja kodanikud saaksid kliimaneutraalsuse poole liikumisest tulu.
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.