Me oleme viimane põlvkond, kes saab veel midagi kliimamuutuse mõjude süvenemise vastu teha. Selleks on erinevaid võimalusi, mille hulgast leiab igaüks endale midagi jõukohast. Mina olen valinud protestimise.
Homme on kahekümne neljas reede, mil astume noortega oma tuleviku nimel välja. Kliima ja kliimamuutuse ümber käiv ühiskondlik arutelu annab positiivset tooni, kuid ikka ja jälle kuuldub ka arvamusi, et lapsed peaksid piketeerimise asemel koolis olema või et oleme käpiknukud võõrastele huvidele ning meiega manipuleeritakse.
See on tõsi, et infokülluses orienteerumine ning tõe ja vale eristamine pole kunagi olnud keerulisem kui praegu.
Ent arutelule selle üle, kas kliimamuutus on olemas, kas inimtegevus mängib selles kandvat rolli, kas see meid üldse mõjutab või kas tegu on ohuga inimestele, ei ole enam mõistlik auru juurde panna, sest need tõigad on selgeks saanud juba mitmete tuhandete teadlaste töödes üle maailma.
Ühiskonna erinevaid gruppe hõlmav kiire ja otsustav tegutsemine on see, millega igaüks meist nüüd saab "tagasi anda". Nagu ka meie president on öelnud - me oleme viimane põlvkond, kes saab veel midagi kliimamuutuse mõjude süvenemise vastu teha.
Selleks on erinevaid võimalusi, mille hulgast leiab igaüks endale midagi jõukohast. Mina olen valinud protestimise.
Miks ma protestin?
Ma ei ole kliimateadlane ega looduslaps. Miks ma protestin? Miks ma panustan suure osa oma vabast ajast Fridays For Future liikumisele, tasuta? Sest olen valmis reaalsusele otsa vaatama. See, mis meid praegusel kursil jätkates ees ootab, tekitab minus hirmu.
Tegutsen, kuna meil on kiire
Jahmusin, kui Eesti Roheline Liikumine osales Tartu kliimamarsil 15 aastat vana bänneriga, millel seisis: "Kliimamuutused on tõsine oht. Põlevkivi vajab asendamist." Meie huvide kaitsjad on põlevkivist loobumise nimel käinud valitsuste jutul sama kaua kui on Eesti taasiseseisvunud olnud.
Hoolimisel on jõud
Hoolimisel on jõud. Hoolin sellest, mida tulevik toob, ja tean, et ma ei ole üksi. Kahesaja aasta pärast pole sellel üldse vahet, kas ma täna armastasin, aga praegu küll.Peatselt algaval Arvamusfestivalil on võimalik noorte, sh minu, kliimamõtetega lähemalt tutvuda mitmel arutelul. 9. augusti õhtul kell 19.15 astun "Meie tuleviku alal" üles kliimadialoogis presidendiga, millel osaleb teisigi noori. Samuti osalen 10. augustil kell 12 "Hea kliima alal" koos keskkonnaministeeriumi, vabaühenduste ning erasektori esindajaga ja poliitikuga arutelul selle üle,millised võimalused on kodanikul kliimapoliitika mõjutamiseks.
Autor: Henri Holtsmeier, globaalse protestiliikumise Fridays For Future Tartu eestvedaja.
Arvamusartikli tervikteksti loe ERRi portaalist (ilmunud 08.08.2019)