Täna, 15. veebruaril saatsid 14 keskkonnaühendust üle Euroopa, sealhulgas Eestimaa Looduse Fond, kirja Euroopa Komisjoni energeetikavolinikule Kadri Simsonile ja kliimavolinikule Wopke Hoekstrale. Kirjas avaldavad organisatsioonid muret, et mitme ELi liikmesriigi riiklikud energia- ja kliimakavad (REKKid) on puudulikud ning pole kooskõlas Pariisi leppega. Keskkonnaühendused näevad, et Euroopa Komisjon saab julgustada liikmesriike kõrgemaid kliimaeesmärke seadma ja tegelema kliimakavade teiste puudustega.
Keskkonnaühendused juhivad tähelepanu eeskätt järgmistele vajakajäämistele riikide kliimakavades
Seda näitab ilmekalt täna Euroopa vabaühenduste kliimavõrgustiku CAN Europe avalikustatud tööriist, mille abil saab erinevate ELi riikide kliimaeesmärke ja nende saavutamist jälgida ning võrrelda.
Jälgi ja võrdle riikide kliimaeesmärke ja nende saavutamist!
Mis on REKK?
Eesti riiklik energia- ja kliimakava koondab riigi energia- ja kliimapoliitilised eesmärgid ning tegevused nende saavutamiseks. Vastupidiselt paljudele teistele EL riikidele, ei sea Eesti REKK uusi ajakohaseid eesmärke, vaid koondab olemasolevad ning on seetõttu hetkeolukorda kirjeldav koonddokument. Praegu on kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides käimas riiklike energia- ja kliimakavade (REKK) uuendamine. Esimest korda pidid kõik EL liikmesriigid esitama REKKid perioodiks 2021-2030 Euroopa Komisjonile 2019. aastal. Uuendatud REKKi kavand tuli esitada 2023. aasta juuniks, millele Euroopa Komisjon andis tagasiside detsembris. 2024. aasta juuni lõpuks peavad liikmesriigid esitama Euroopa Komisjonile täiendatud REKKid.
Eestimaa Looduse Fond on CAN Europe´i vabaühenduste kliimavõrgustiku liige. Võrgustikku kuulub 200 organisatsiooni 40 riigist.
Samal teemal:
Vaata ka:
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.