Juuresolevat joonist vaadates jääb ilmselt silma, et kohe ajajoone alguses toimub kasvuhoonegaaside heitmete tugev langus. Aastaks 1993 langes Eesti heide võrreldes 1990. aastaga ligi 50% seoses Nõukogude Liidu lagunemisega ning põlevkivitööstuse tugeva kokkutõmbumisega. Arvestades pea kolmekümne aasta pikkuseid läbirääkimisi ja teadlikkuse tõusu seoses kasvuhoonegaaside mõjuga maa kliimale ning Eesti osalust erinevates kliimalepetes, võib olla lausa uskumatu, et 2017. aasta andmete järgi on Eesti heide täpselt sama, mis 1993. aastal.
Aastate vältel on suuremaid kõikumisi esinenud vastavalt majandustõusudele ja -langustele ning oma osa mängib kindlasti ka ilmastik. Sellega eristume me selgelt ülejäänud Euroopast - 2018. aasta esialgsete andmete kohaselt tõusid Eesti CO2 heitmed +4.5%, samas kui Euroopa keskmine trend oli -2.5%. Kliimamuutuste vastu võitlemine on võimalik ainult läbi koostöö ja solidaarsuse. Selles osas on Eestil veel pikk tee minna, kuid aega õite vähe - õnneks oleme me töökas rahvas ning kui vaid võtaksime ambitsioonikama eesmärgi, teeksime me selle ka teoks. Ambitsioonikama eesmärgi seadmiseks kogume allkirju algatusele "Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035".
Kommentaari postrile kirjutas Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest.
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.