Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjon hääletab maikuus EL HKS uuendamise üle. Parlamendi tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjon ITRE võttis direktiivi osas seisukoha aprillis, kuid paraku ettepanekuid arvesse ei võetud, sh jäi endiselt sisse see osa, mis lubab tööstusele tasuta heitkoguse ühikute jagamise jätkumist veel liiga kaua, arvestades kliimakriisist tingitud vajadust vähendada heitmeid kiiresti otsekohe. Praeguse plaani järgi on liiga nõrk ka ENVI seisukoht ses asjas.
Suures koguses tasuta heitkoguse ühikute ehk nn süsinikukvootide jagamine tööstusettevõtetele on üks põhjustest, miks heide ELi tööstussektoris pole viimasel kümnendil märkimisväärselt vähenenud hoolimata heitkoguse ühiku hinna märgatavast tõusust. Suurenergeetika puhul, kus aga tasuta heitkoguse ühikuid ei jagata, on kasvuhoonegaaside heide EL-s vähenenud tuntavalt, nagu ka allolevalt graafikult näha võib, kus on kujutatud heite vähenemist Euroopa Liidu tasandil nii töötleva tööstuse kui energia tootmise sektorites. Tasuta heitkoguse ühikute jagamine on võtmetähtsusega takistus Euroopa majanduse kiire ümberkorraldamise teelt. Ümberkorraldamist aga nõuab kliimakriis.
Maikuus toimuval hääletusel on Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjoni ENVI liikmetel võimalik anda oma panus EL süsinikuturu mõjusaks ja ambitsioonikaks ümberkorraldamiseks. Selleks on kirjale alla kirjutanud 28 organisatsiooni pakkunud eesmärgi saavutamiseks välja hulga vajalikke tegevusi, mh allolevad:
Euroopa Komisjon tuli 2021. aasta suvel välja ELi energia- ja kliimapoliitikat kujundava 10 regulatsiooni muudatusettepanekutega, mis koonduvad nimetuse alla "Eesmärk 55". Selle raames vaadatakse ümber nii olemasolevaid regulatsioone kui ka tullakse välja täiesti uutega. “Eesmärk 55” hõlmab endas selliseid valdkondi nagu näiteks taastuvenergiat ja energiatõhusust, maakasutust ja metsandust, energia maksustamist, transporti, põllumajandust ja jäätmeid, heitmetega kauplemist ja süsiniku piiriülest maksustamist. Ettepanekutepakett on osa ELi Rohelisest kokkuleppest (European Green Deal).
Täpsed muudatused lepitakse kokku Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu vahelistel kolmepoolsetel läbirääkimistel ehk triloogidel.
Kliimamuutused.ee on kliimamuutuste põhjuseid, tagajärgi ning lahendusi põhjalikult ja teaduspõhiselt käsitlev veebiportaal Eestis. Lehte haldab Eestimaa Looduse Fond www.elfond.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.